A31. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 - část I
Proč se pouštíme do hodnocení prezidentských voleb v lednu 2013? Co měly společného minulá a současná prezidentská volba? Jak psal tisk o prezidentské volbě v roce 2008? Letošní prezidentská volba měla šanci být jinou. Zásadním problémem se v předvolebních diskusích stal poválečný odsun Němců. Další sporné téma – Benešovy dekrety. Co bylo novináři a veřejností vytýkáno Miloši Zemanovi? Pronikání zahraničního kapitálu do ČR – přínos nebo hrozba? Co bylo nejvíce vyčítáno Karlu Schwarzenbergovi? Jaká je vlastně minulost Karla Schwarzenberga? Karel Schwarzenberg a tajná skupina Bilderberg. Jaká je celková úroveň pravdivosti některých konspiračních teorií. Řídit svůj život podle konspirativních informací nebývá dobrým vkladem do života. Duchovně pokročilý člověk by měl dokázat rozpoznat skutečné záměry jednotlivců. Nechutný celostránkový inzerát v Blesku uzavřel celou kampaň.
Proč se pouštíme do hodnocení prezidentských voleb v lednu 2013?
Prezidentskou volbou se až na některé výjimky duchovně zaměřené webové portály nezabývaly. Protože oblast politiky je z duchovního pohledu všeobecně považována za nečistou. A není jednoduché rozvázat nitky nejrůznějších informací a pokusit se nalézt skutečnou pravdu. Jenže každý z nás občanů byl postaven před jasnou volbu a bylo potřeba se nějak rozhodnout. Proč se vůbec pouštíme do tak nelehkého úkolu, jakým je celkové zhodnocení prvních celonárodních prezidentských voleb?
Na počátku roku 2013 jsme jasně vnímali, že překročení kritického roku 2012 bylo důležitým mezníkem pro celé lidstvo (viz články A29. Kam směřuje svět a lidstvo na konci roku 2012? – část VII, A30. Kam směřuje svět a lidstvo na začátku roku 2013? – část I).
Stejně tak jsme v průběhu prezidentských voleb vnímali, že první celonárodní volba prezidenta v České republice v lednu 2013 zase byla důležitým mezníkem, možností, šancí pro náš národ a naši vlast.
Jako lidstvo jsme příležitost využili, a postoupili jsme do další etapy planetárního vývoje. Využili jsme také novou šanci jako národ? Odpověď z pohledu Nové duchovní cesty bude uvedena ve 3. pokračování tohoto tématu o prezidentské volbě A33. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část III .
V této první části nejprve připomenu okolnosti, které provázely minulou volbu prezidenta v roce 2008. A poté uvedu základní informace o letošní prezidentské volbě. A to převážně uvedením citací z denního tisku a dalších internetových zdrojů, které předcházely konečnému druhému kolu voleb. Soustředím se zejména na fakta o událostech v průběhu volební kampaně před druhou volbou. Rozeberu detailněji základní výtky proti jednotlivým kandidátům a jejich skutečnou pravdivost či opodstatněnost.
Ve druhé části se budu zabývat způsobem zasahování dosluhujícího současného prezidenta a dalších členů jeho rodiny do probíhajících voleb. A uvedu další citace týkající se celkového zhodnocení voleb. Ve třetí části A33. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část III uvedeme hodnocení prezidentské volby z duchovního nadhledu, který poskytuje člověku Nová duchovní cesta.
Co měly společného minulá a současná prezidentská volba?
Připomeňme si základní informace týkající se minulé a současné volby prezidenta v naší zemi. Zatímco v předcházející volbě v roce 2008 ještě volili naši zákonodárci, tedy senátoři a poslanci parlamentu, tentokrát šlo o celonárodní hlasování. Jedno však měly obě tyto volby společné. Jak minulá, tak i současná volba byly doprovázeny nečistými, neetickými výstřelky, které do civilizované společnosti nepatří.
Porovnejme, o co vlastně šlo minule v roce 2008 a tentokrát po pěti letech v roce 2013. V závěrečných kolech minulé volby v roce 2008 stáli proti sobě dva kandidáti. Dosavadní prezident Václav Klaus, který usiloval o zvolení do dalšího období a nezávislý ekonom Jan Švejnar. Tak jak byla tehdy situace rozehrána, v rozhodujících kolech volby šlo o hlasy dvou, tří či pěti jednotlivců, přeběhlíků, kteří dávali najevo, že se odchýlí od oficiální linie hlasování strany, ze které dříve odešli. A došlo přitom k následujícím událostem.
Někdo si může myslet, že získat pouhé dva či tři hlasy na svoji stranu není zas tak velký problém. Stačí trochu nátlaku, vyhrožování a podobných praktik. A většina jednotlivců si pak raději bude chránit vlastní krk než trvat na problematické volbě. Vybírám z tehdejších zpráv.
Jak psal tisk o prezidentské volbě v roce 2008
Senátor řekl policii, kdo ho chtěl uplatit - ODS se brání
https://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=521730 15:05 | 19.2.2008 |
"Bylo mně naznačeno, že když zvednu ruku pro Václava Klause, tak člověk sedící vzadu mezi hosty se postará o to, abych dostal dva miliony korun," uvedl senátor Novotný.
Praha - Předseda senátorského klubu SNK Josef Novotný Aktuálně.cz potvrdil, že v pondělí na policii sdělil dvě jména senátorů ODS, kteří se mu při prezidentské volbě pokusili nabídnout dva miliony korun za podporu Václava Klause.
Předvolební špína: Aféry kolem zvolení Václava Klause
https://aktualne.centrum.cz/analyzy-a-specialy/2008/volba-prezidenta/clanek.phtml?id=521253 12:26 | 15.2.2008 |
I druhou volbu prezidenta republiky provází obvinění z korupce a vydírání. Zástupci sociální demokracie obvinili svého nyní již bývalého kolegu Evžena Snítilého, že vzal peníze výměnou za podporu Václavu Klausovi. Zákonodárci ČSSD tvrdí, že Snítilý byl pod dlouhodobým tlakem spojeným s nabídkou peněz, aby "zradil".
Možným terčem vydírání se však podle zjištění Aktuálně.cz mohl stát - prokazatelně figuruje v záznamech spolupracovníků komunistické vojenské kontrarozvědky. Přitom má čisté lustrační osvědčení.
Hned pěti politikům někdo během úterka vyhrožoval za jejich postoje při volbě prezidenta. Nejprve oznámily dvě senátorky (SNK) Liana Janáčková a Jana Juřenčáková, že jim do Senátu anonymně přišly obálky obsahující kulky. Stejný vzkaz přišel i poslancovi Evženu Snítilému (ČSSD). A nakonec nábojnice přišly do sněmovny i poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi. Součástí byl dopis, v němž bylo napsané, že pokud půjdou v pátek volit, skončí ty nábojnice v nich.
Melčák i Pohanka, ač původně z ČSSD, nepodpořili Švejnara - ruku zvedli pro Klause. Snítilý se hlasování zdržel - čili rovněž nepodpořil stranického kandidáta. Pro Klause byly i obě ženy.
Výhružná pošta senátorkám
Dnes v úterý 12. 2. 2008 v 9. 30 hodin byly při běžné rentgenové vstupní kontrole příchozí pošty objeveny ve dvou obálkách kulky ze střelné zbraně. Obálky byly adresovány senátorkám Lianě Janáčkové (SNK) a Janě Juřenčákové (SNK). Vedoucí Kanceláře Senátu František Jakub okamžitě podnikl v souladu se zákonem příslušné kroky a v současné chvíli případ řeší Policie ČR.
Zřejmě obě strany se před pěti lety dopustily vrcholně neetického jednání
Tak takto tedy vypadaly prezidentské volby před pěti lety. Stížnosti na mafiánské praktiky padaly z obou stran. Je zřejmé, že obě strany se dopustily neetického jednání. A to tím, že zkusily určité formy nátlaku. Vše nakonec po volbách odeznělo do ztracena. Jak jinak. Přesně to je přece při takových záležitostech v naší zemi obvyklé. Nic nebylo jednoznačně prokázáno. Obvykle šlo o slovo jednoho člověka proti druhému. Ani policie tehdy nic nevyšetřila.
To vše dohromady nemohlo vytvořit příznivý čistý vklad do základů prezidentské funkce. Naopak, do základů prezidentství byla vložena manipulace, nátlak, kamufláž. Snaha o úspěch za každou cenu. A to nebyl dobrý vzkaz pro občany naší země. To nebylo příliš dobré vysvědčení pro vrcholnou státnickou funkci v naší zemi.
A co o našich volbách psali tehdy v zahraničí?
BBC: prezidentská volba ve stínu mafiánských praktik
https://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=521544 14:15 | 16.2.2008
Asi vůbec nejostřejší zpravodajství - aspoň co se týče tónu - přinesla britská BBC. Ta se nevěnuje ani tak postavě staronového prezidenta, jako spíš popisuje zákulisní boj o každý hlas.
"Nad nátlakovými taktikami v mafiánském stylu a nad tím, jak hluboko česká politická kultura klesla, zahraniční korespondenti jen kroutí hlavou," reportoval z Prahy korespondent BBC Rob Cameron.
Letošní prezidentská volba měla šanci být jinou
Tentokrát volil budoucího prezidenta celý národ. Nešlo tedy o jednotlivé zákonodárce, ale o získání celých skupin obyvatel. Po prvním kole zůstali již jen dva kandidáti: Miloš Zeman, který zvítězil a v těsném závěsu za ním překvapivě Karel Schwarzenberg. Miloš Zeman byl jedním z předsedů vlád v polistopadovém vývoji a dlouholetým předsedou ČSSD. Poté, co v roce 2003 neupěl v prezidentské volbě, se zhruba na 7 let uchýlil do ústraní mimo aktivní politiku. Karel Schwarzenberg je současným ministrem zahraničí dnešní vlády.
Taktika pracovníků volebních týmů obou uchazečů musela být zákonitě jiná, než tomu bylo před pěti lety při minulé volbě. Teď už nešlo o hlasy několika jednotlivců. Bylo třeba oslovit celé skupiny dosud nerozhodnutých obyvatel, kteří dali v 1. kole hlasy jiným kandidátům. I v této odlišné strategii se však našlo dostatek prostoru pro podpásové výpady, lži, manipulace s voliči, překrucování faktů.
Do schránky jsem dostal předvolební letáky některých kandidátů. Některé jsem okamžitě hodil do popelnice, protože jsem z nich vnímal nepříznivou energii neupřímnosti, zastírání, snahy o manipulaci. Jen jeden dopis jsem vnímal jako upřímnou snahu pomoci této zemi. Ano, toto vše umožňuje odhalit nebo alespoň naznačit duchovní pozadí světa a energie doprovázející lidské činy, jak jsem naznačil v prvních článcích 1. Co je to duchovní rovina života a světa, 2. Proč je důležité zajímat se o duchovní rovinu života a světa.
Dva možné přístupy k předvolební diskusi
Dopis do schránky ovšem nebyl jediným vodítkem. Každý měl možnost zhlédnout oba kandidáty, kteří úspěšně prošli prvním kolem volby, ve veřejných televizních diskuzích. Z jednoho z nich přitom vyzařovala věcnost, přímost, relativní čistota záměrů, snaha o sdělování objektivních faktů. Zatímco z druhého vyzařovala obrovská pýcha, mimořádná nabubřelost, egoismus, snaha zesměšnit protivníka podpásovými akcemi, manipulující informace, pokusy o vytváření atmosféry strachu, co vše by se stalo, kdyby zvítězil ten druhý. Rozdíl byl pro mnoho lidí viditelný naprosto jasně.
Karel Schwarzenberg se ve svých veřejných vystoupeních soustředil především na své záměry, úmysly, priority. Neměl tendence jako první napadat protivníka. Pokud už kritizoval druhého, ve většině případů šlo o reakci na předchozí napadení, na vytahování někdy i zcela nepravdivých údajů proti jeho osobě. Jediným problémem u něj bylo, že někdy nedokázal formulovat své myšlenky tak, aby byly pro většinu občanů jednoduše srozumitelné. To však bych nepovažoval z hlediska celkového hodnocení za to úplně nejpodstatnější.
Za zásadní v tomto ohledu považuji snahu říkat pravdu, nelhat, nekamuflovat, nevytahovat nepodložené pomluvy o druhém. To je přece pro celkový vývoj to nejdůležitější. Být konstruktivní v diskusi, v předkládání záměrů a cílů. Nevést diskusi se záměrem co nejvíce znemožnit protivníka. To je však přesně to, co opakovaně používala druhá strana. Proto považuji za důležité připomenout výroky, citáty a některá hodnocení novinářů z období před druhým kolem volby.
Každý si tak sám mohl udělat obraz, především z které strany dvojice kandidátů a jejich týmů bylo vystupování neférové, kontraverzní, zaměřené silně na kritiku druhého, na vytahování spíše nejrůznějších strašáků, než na vlastní pozitivní program. Ve veřejných diskuzích obou kandidátů se narazilo zejména na následující problémy.
Zásadním problémem se stal odsun Němců a tzv. Benešovy dekrety
Karlu Schwarzenbergovi byla především vytýkána jeho kritika kolektivního vyhnání Němců po skončení 2. světové války, kdy došlo k mnoha zločinům. A dále jeho postoj k Benešovým dekretům.
Na následujících citacích naznačím, co vlastně kdo skutečně řekl. Pokud není uvedeno jinak, pak informace jsou převzaty z jednotlivých článků na www.lidovky.cz , především z článků Benešovy dekrety jsou vyhaslé, Duel Zeman – Schwarzenberg na Primě, Klaus odsoudil výroky Schwarzenberga.
Tyto citace naznačují, jak snadno lze manipulovat s výroky, s jednotlivými slovy i větami. Jak snadno lze napadnout ve slovech druhého kandidáta za totéž, co jsem podobnými slovy sám řekl před několika lety. Protože lidé už si to nemohou pamatovat. A účel přece vždy světí prostředky:
Benešovy dekrety se staly jedním z hlavních témat prezidentského souboje. Karel Schwarzenberg čelí tlaku veřejnosti poté, co v duelu České televize řekl, že dnes by za odsun Němců skončil prezident Beneš před Haagským soudním tribunálem pro válečné zločiny.
Bouřlivou náladu využil Miloš Zeman k útoku na svého konkurenta, který měl podle něj v jedné ze včerejších debat označit Edvarda Beneše kvůli odsunu Němců za válečného zločince. „Mluvíte jako Sudeťák,“ vyčetl mu, ačkoliv Schwarzenberg sám popřel, že by se takto neuctivě o presidentu Benešovi vyjádřil. „Klidně se s vámi vsadím,“ trval však na svém Zeman.
Co skutečně řekl Schwarzenberg o Benešovi?
"To, co jsme v roce čtyřicet pět spáchali, by dnes bylo označeno jako hrubé porušení lidských práv a vláda pana Beneše by se ocitla v Haagu."
JN: Ve slovech Karla Schwarzenberga tedy nezaznělo, že Edvard Beneš je válečný zločinec. Druhý kandidát i dosavadní prezident Václav Klaus naprosto očividně překroutili při své kritice skutečný význam výroku i hlubší souvislosti, které z toho vyplývaly. A totiž to, že při posuzování podobné situace v bývalé Jugoslávii během 90. let 20. století již byly podobné způsoby řešení kolektivní viny skutečně souzeny válečným tribunálem v Haagu.
Jak to tehdy vlastně bylo při odsunu Němců?
Já sám jsem se narodil až po 2. světové válce, takže nejsem pamětníkem událostí spojených s koncem války. Ale měl jsem možnost zhlédnout realistický film Juraje Herze Habermannův mlýn, který se snažil právě tuto dobu přiblížit.
Tento film i jiné názory kritizující způsob vyhnání přece nic nemění na nezbytnosti důrazného odsouzení všech nacistických zločinů. Jen naznačují, že zákeřná msta za určitý čin provedená na celé rodině (jako to dělá mafie), nebo na všech příslušnících určitého národa bez rozdílu (jak k tomu došlo ve hroutící se Jugoslávii a také u nás po válce při plošném vyhnání Němců), není vhodným řešením situace.
„Všichni jsme již určitě slyšeli o odsunech Němců z naší země po konci druhé světové války a někteří z nás toto období pocítili na vlastní kůži. O tom, že není vše černobílé a že zlo se může ukázat v různých podobách a na všech zúčastněných stranách, se mluví již od nepaměti. Režisér Juraj Herz se rozhodl svým novým filmem nazvaným „Habermannův mlýn“ ukázat obě strany mince a jasně konstatovat, že zlo se nemá oplácet zlem a zločin zůstává zločinem bez ohledu na to, kdo jej spáchal.
Pro Juraje Herze, který za války přišel o desítky svých příbuzných, kteří byli zabiti v pracovních táborech, je Habermannův mlýn přirozeně vysoce osobním tématem. Sám také prošel německým koncentračním táborem v Sachsenhausenu, a proto, jak sám říká, je tím posledním, kdo by měl obhajovat Němce, kteří mu způsobili tolik utrpení. Přesto však se svým novým snímkem chystá dotknout tématu zločinů páchaných na Němcích na konci druhé světové války.
Lidé, kteří spolu léta existovali v normálních sousedských vztazích, začínají vytvářet dva odlišné tábory a jen ty nejsilnější osobnosti si stále dokázaly udržovat nadhled. Jedněmi z nich jsou bohatý podnikatel a majitel mlýna August Habermann (Mark Waschke), který bez předsudků dával práci Čechům i Němcům, a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden).
Po začlenění Sudet do Třetí říše se ve městě usídlí esesák Koslowski (Ben Becker) s německou armádou. Habermann i přes narůstající nátlak expandující německé říše i nadále vytváří pro své české zaměstnance ochranný štít a odmítá se plně podvolit ideologii.
Bezprostředně po válce se však stává cílem pomsty „českých vlastenců", z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům (poznámka: kteří jej doslova ubili a umučili) jde ale spíše o jeho majetek než o spravedlnost.
„...msta, které se Češi dopustili na Němcích, i mnoha nevinných, po skončení války, měla nejrůznější motivy." - Juraj Herz.“
Sílu dodává příběhu také jeho základ ve skutečných událostech, neboť jistý průmyslník Habermann, který žil s rodinou na severní Moravě, se stal skutečně obětí poválečných čistek. Jedna z pamětnic tohoto období potvrdila na tiskové konferenci, pořádané při novinářské projekci filmu, že Habermanna znala a popisovala jeho neblahý osud.
Juraj Herz prokázal značnou duševní vyzrálost, když se dokázal na historii, již sám prožil, podívat očima nestranného diváka a odsoudit zločiny na Němcích, kteří jej uvrhli do pracovního tábora. Snímek zvládl Herz zrežírovat s jasnou vidinou svého cíle a dokázal do projektu zapojit plejádu českých hereckých hvězd, které zaplnily téměř všechny vedlejší role.
Další sporné téma – Benešovy dekrety
Skutečností je, že Karel Schwarzenberg použil v televizní debatě poněkud nepřesný výrok týkající se Benešových dekretů. Druhý den se snažil svůj výrok o Dekretech upřesnit. Nicméně druhá strana toho i tak využila jako hlavního trumfu ve své další strategii. Detaily o tom jsou v následujících citacích:
Schwarzenberg popletl dekrety, Zeman byl na štíru s řeckými důchody
Ve čtvrteční debatě prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na sebe oba jmenovaní strhli pozornost zejména dvojicí kontroverzních výroků. Zeman pobavil Řeky žijící v Česku výší tamějších důchodů a Schwarzenberg zase chybně sdělil, že Benešovy dekrety již nejsou platné. Hned v pátek však své výroky upřesnil.
"Já bych je upozornil na to, že Benešovy dekrety už neplatí 20 let, poněvadž přijetím Listiny základních práv a svobod Ústavy přestala platnost Benešových dekretů. Ovšem nebyla zrušena od roku 1945, nýbrž od okamžiku, kdy byla přijata tato právní předloha," uvedl v diskuzi na ČT Schwarzenberg a dodal, že co je zrušené, tak už přeci nelze rušit.
Schwarzenberg svůj sporný výrok o Benešových dekretech v pátek večer poupravil. "Musel jsem z důvodů časové tísně použít zkratku, která může vést k pochybnostem o mém postoji v této otázce. Uvedl jsem, že Benešovy dekrety není potřeba rušit, protože zanikly díky přijetí Listiny základních práv a svobod. Chtěl jsem vyjádřit, že Benešovy dekrety jsou dnes už překonány, že jsou právně vyhaslé," uvedl Schwarzenberg v tiskovém prohlášení.
Podobně se prý vyjádřil i v minulosti, například v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse v červenci 2010. "Uvedl jsem jasně, že Benešovy dekrety nelze zrušit: 'Protože zpětný účinek není možný, stejně jako u Mnichovské dohody. Dějiny se nedají vrátit zpět," dodal.
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/vyroky-schwarzenberga-a-zemana-v-duelu-dyy-/domaci.aspx?c=A130118_154200_domaci_ert 18. ledna 2013 19:35
Miloš Zeman na jeho výroku vystavěl závěr své kampaně. Do pátečního duelu na televizi Prima dorazil s českou vlajkou na klopě a na národoveckou notu hrál po celý čas debaty.
Sám přitom jako premiér v roce 2002 označil dekrety za vyhaslé:
"Každý dokument, a Benešovy dekrety jsou takovým dokumentem, musíte posuzovat v daném historickém kontextu. Já jsem byl první politik, který jasně řekl, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé a byl jsem za to mnohokrát kritizován, a přesto jsem měl odvahu to říci prostě proto, protože si myslím, že je to pravda," uvedl Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas v únoru roku 2002.
11. dubna 2002 bylo ve společném prohlášení komisaře pro rozšíření Evropské unie Güntera Verheugena s tehdejším premiérem Zemanem uvedeno, že "...poválečné prezidentské dekrety o zbavení občanství a majetku sudetských Němců už v současnosti nemají právní účinky."
Stejnou formulací - vyhasnutím dekretů - se brání i Karel Schwarzenberg. "Chtěl jsem vyjádřit, že Benešovy dekrety jsou dnes už překonány, že jsou právně vyhaslé. Jinými slovy, co se stalo, stalo se a nelze z toho vyvozovat nějaké majetkové nároky, jak to ostatně potvrdila i česko-německá deklarace," reagoval ve svém pátečním prohlášení Schwarzenberg.
"Žádné nároky na majetky v České republice tedy nelze vznášet. To však neznamená, že nepodléhají nějakému historickému či morálnímu zhodnocení." dodal.
Vzápětí následovalo odsouzení od prezidenta Václava Klause
PRAHA 19.1.2013 - Prezident Václav Klaus odsoudil výroky Karla Schwarzenberga o Benešových dekretech. Prý mu to nemůže nikdy prominout. Česká veřejnost podle něj není a nemůže být k pokusům o zpochybnění poválečného uspořádání lhostejná, výroky ministra zahraničí v prezidentské kampani totiž dodaly těmto pokusům nový rozměr. Výroky považuje za "pohrdání českými dějinami" a jako Čech se jimi prý cítí být ohrožen, řekl v televizi Prima Family.
Karel Schwarzenberg reagoval slovy: "Doporučuji prezidentu Václavu Klausovi, aby si pozorně přečetl, co jsem opravdu řekl a nemluvil o něčem, co jsem neřekl. Po zločinech nacistů lidi uvažovali jiným způsobem než my dnes. Soud v Haagu byl zřízen k potrestání podobných činů v bývalé Jugoslávii, jaké se tehdy děly u nás," vzkázal Klausovi přes televizní obrazovku.
JN: Jak snadné je překroutit slova, skutečné záměry člověka i celkový smysl jeho jednotlivých výroků týkajících se dané problematiky. Zahrát pak na národní notu a využít toho k vyvolání strachu národa, že se bude muset Němcům vracet majetek. Přitom Miloš Zeman sám v roce 2002 v pozici premiéra prohlásil, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé.
Na výpad Václava Klause reagoval Karel Schwarzenberg následujícím prohlášením:
Schwarzenberg: Zeman a Klaus tvoří mocenskou skupinu
21:20 | 20.1.2013 |
Olomouc/Praha - Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg dnes v Olomouci uvedl, že jeho protikandidát Miloš Zeman s dosavadním prezidentem Václavem Klausem tvoří jednu mocenskou skupinu.
"V těchto dnech se projevil velký podvod na českých voličích. Dlouhá léta nám Václav Klaus a Miloš Zeman tvrdili, jak spolu svádí nepřekonatelný boj pravice s levicí. Teď se jasně projevuje, že o to vůbec nejde. Neboť Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu, která spolu drží léta pohromadě," řekl novinářům ve svém prohlášení Schwarzenberg. Tvrdí, že v prezidentské volbě jde tak o víc, jde o budoucí podobu české politiky.
Podle něj se nyní jasně ukazuje, že Klaus se Zemanem mají společný zájem, který je spojuje v okamžiku nouze. "Stejně jako je spojoval v dobách opoziční smlouvy. Součástí tohoto paktu je i nedávná masivní amnestie," doplnil prezidentský kandidát.
https://aktualne.centrum.cz/prezidentske-volby/clanek.phtml?id=769099
JN: Nutno objektivně přiznat, že Karel Schwarzenberg poněkud přestřelil spojením Miloše Zemana s masivní amnestií prezidenta Klause. A za ta slova se také později omluvil. Pokud však jde o jednotlivá stanoviska k Benešovým dekretům, citace z minulosti jasně prokazují, že všichni tři, Miloš Zeman, Václav Klaus i Karel Schwarzenberg, říkali dlouhodobě víceméně to samé, viz konec článku na adrese
https://www.novinky.cz/domaci/290783-prezidentska-kampan-se-zvrhla-v-hadku-o-dekrety.html
Kritika aktivit obou kandidátů
O obou kandidátech byly napsány určité konspirativní informace týkající se některých jejich aktivit a rozumové úvahy z toho vyplývající. Člověk, který to vše čte, by se však měl nakonec rozhodnout podle svého vnímání reality. A vybrat toho kandidáta, který je pro něj přijatelnější. Když už má pocit, že o dokonalosti nemůže být řeč.
Co bylo novináři a veřejností vytýkáno Miloši Zemanovi?
Miloši Zemanovi bylo novináři a veřejností kromě celkového způsobu jeho chování během kampaně vytýkáno jeho napojení na vlivného lobbistu Miroslava Šloufa a ropný gigant Lukoil. A celkově i napojení na ruský kapitál, nebo dokonce na ruskou mafii. I jeho celková orientace na východ. Ze všech příspěvků byl neostřejší následující článek slovenského tisku SME, ze kterého vybírám podstatnou část:
Kritika Miloše Zemana na Slovensku
8.leden 2013 - 20:00
Nebývale ostrý komentář o prezidentském kandidátovi Miloši Zemanovi zveřejnil nejvlivnější slovenský deník Sme.
Deník označuje expremiéra za nejhoršího z kandidátů na úřad prezidenta. Sme v komentáři konstatuje, že Jana Bobošíková i z volby vyloučený Tomio Okamura jsou rovněž "bezzásadoví populisté" ale jde o izolované postavy. "Za Zemanem naopak stále stojí velmi rozsáhlé zázemí podivných až hrůzu nahánějících vazeb sahajících od bývalých komunistických aparátčíků a tunelářů až do Moskvy.
Navíc má Zeman bohaté zkušenosti s budováním mocenských struktur. Má velkou šanci, aby jako prezident vládl společně se silnou koalicí sociálních demokratů a komunistů," píše Sme.
„Zeman dláždil cestu komunistů ke spoluúčasti na moci. Současně podporoval růst vlivu Ruska v ČR. Zeman na Pražském hradě by byl pokračováním, ale i zvulgárněním Klausovy politiky oslabování právního státu, nacionalismu a odmítání vyrovnání s minulostí," píše deník.
Současně SME tvrdí, že mečiarizmus byl Česku nejblíže právě za vlády Miloše Zemana. "Poměry v Česku se nikdy tak nepodobaly poměrům na mečiarovském Slovensku jako za Zemanovy vlády v letech 1998 až 2002. Včetně vládního primitivismu a vulgárnosti," tvrdí Sme. "Expremiér Miloš Zeman jako favorit prezidentských voleb je nejen pro naše sousedy velmi špatná zpráva. Zeman je ten nejhorší ze všech kandidátů," uvedl slovenský deník SME.
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/sme-zemanovy-vazby-nahaneji-hruzu/
JN: Každou informaci lze posoudit podle určité hladiny objektivity a pravdivosti. Podle Přírody je stupeň objektivity této zprávy deníku SME kolem 70%. Což je dost vysoké na to, aby jádro této zprávy bylo pravdivé. Aby zmíněná orientace Miloše Zemana na východ mohla být pro naši zemi skutečnou hrozbou. Navíc každý z nás má zkušenosti s tímto kandidátem z jeho dřívějšího politického působení ve více funkcích.
Mnohé z tohoto varování se vlastně již naplnilo tím, že krátce po volbách Miloš Zeman navrhl velké spojení celé levice. Tedy právě jeden z bodů, na který deník SME předem upozornil. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka to však rázně odmítl:
„Kdybychom chtěli sjednotit levici, tak by to znamenalo sloučit sociální demokracii a komunistickou stranu. To si myslím, že by rozhodně nebylo dobře. Především sociální demokracie tady má historickou zkušenost z roku 1948 a nemíníme jí opakovat,“ připomněl Sobotka „vynucené“ slučování s KSČ.
Pronikání zahraničního kapitálu do ČR – přínos nebo hrozba?
Do naší země proniká po revoluci kapitál z celé řady zemí. Tak je to běžné a normální v otevřeném světě. Pronikání cizího kapitálu je všeobecně považováno spíše za přínos než za hrozbu. V případě ruského kapitálu je to však složitější. Protože současná politická situace naznačuje, že Rusko se dosud nevzdalo plánů na ovládnutí strategického území ve střední Evropě. A když už neprošla vojenská okupace, vynahrazují to jiné aktivity. Zejména skupování českých klíčových podniků a nemovitostí ruskými magnáty.
Například Vítkovice Steel, ČKD Blansko, Vemex (dovoz plynu), Lukoil (tankování letadel Ruzyň, Mošnov – vazba na stranu SPOZ Zemanovců), Škoda JS (jaderná energetika – snaha získat zakázku na dostavění dvou bloků Temelína), Let Kunovice (výroba letadel).
A také hotelový byznys. Připomínám jen Karlovy Vary, kde v roce 2010 žilo již více než 2500 občanů Ruska (v Praze v té době 18 tisíc a v celé ČR 32 tisíc) a vlastnili zde desítky hotelů a dalších nemovitostí (Zdroj: Wikipedie). Nebo třeba zámek Hrubá Skála v Českém ráji. O ruské mafii se zmiňuje v podrobném textu také Wikipedie.
Ministerstvo financí prošetřuje kvůli možnému praní špinavých peněz prodej zámku Hrubá Skála. Prodej zámku do rukou rusky mluvících podnikatelů je také trnem v oku místních obyvatel. Nelíbí se jim, že plány na přestavbu chátrajícího skvostu na pětihvězdičkový hotel zůstaly zatím jen na papíře. Podle informací televize Nova obchod prověřují ministerští úředníci kvůli nejasnému původu zhruba 70 milionů, kolik měl zámek stát.
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/prodej-zamku-hruba-skala-zkouma-ministerstvo-ma-podezreni-na-prani-penez-1la-/domaci.aspx?c=A110628_1610777_liberec-zpravy_oks 28.6.2011
Varovná slova zaznívají z více míst. O co údajně Rusko usiluje? Obnovení ruského politického a diplomatického vlivu v tomto regionu jako protiváhy pronikání Spojených států, západních zemí a NATO. Ovládnutí energetického systému zemí střední Evropy a zabránění jim ve snížení závislosti na zdrojích energie z Ruska. Viz článek z 9.11.2009 Pokračování energetických zájmů a vlivu Ruské federace ve střední Evropě
Spojení Zemanovců s ruským byznysem
Jedním ze dvou největších sponzorů strany byl před sněmovními volbami český zástupce ruské ropné společnosti Lukoil Martin Nejedlý (pozn.: jinak současný místopředseda Zemanovy strany SPOZ). Firma Lukoil Aviation Czech přitom získala v roce 2007 bez výběrového řízení smlouvu na dodávání leteckého benzinu pro státem vlastněné letiště Praha Ruzyně (pozn.: přitom tato firma vznikla teprve jeden měsíc předtím). Zájmy ruské ropné firmy zastupuje v České republice soukromá lobbistická firma Slávia Consulting Miroslava Šloufa. Miloš Zeman zdůraznil, že peníze pocházejí od Nejedlého coby soukromé osoby, nikoli z titulu jeho angažmá pro společnost Lukoil, a že darovaných 400 tisíc korun netvoří příliš významnou část příjmů SPOZ.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Strana_Pr%C3%A1v_Ob%C4%8Dan%C5%AF_ZEMANOVCI
Další návštěvník u kontroverzních Rusů: Miloš Zeman
08:45 | 20.11.2008
Praha - Chce být příštím prezidentem, ovlivňuje politiku druhé nejsilnější parlamentní strany a současně podniká zahraniční cesty s kontroverzními podnikateli.
Někdejší ministerský předseda Miloš Zeman se navíc zařadil mezi lobbisty a politiky, kteří docházejí do komplexu budov Ruské federace v pražské rezidenční čtvrti Bubeneč.
O ruské vily se už roky zajímají tuzemské bezpečnostní složky kvůli podezření, že je využívá ruská špionáž, která v posledních letech zesílila své aktivity v Praze.
Deník Aktuálně.cz již informoval, že v domech v ulici Na Zátorce coby návštěvníka dobře znají lobbistu Miroslava Šloufa. Nyní se ukazuje, že i Miloše Zemana.
Zdroj: https://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=622547
Co bylo nejvíce vyčítáno Karlu Schwarzenbergovi?
Karlu Schwarzenbergovi byl nejvíce vyčítán jednak jeho původ, dvojí občanství. A dále to, že většinu svého života prožil v zahraničí. A i proto že jeho česká výslovnost a pravopis nejsou dokonalé. Navíc ještě jeho spojení s tajnými světovými zasedáními elit. Konkrétně šlo o jeho účast na zasedání skupiny Bilderberg v roce 2008.
Jaká je vlastně minulost Karla Schwarzenberga?
O Karlu Schwarzenbergovi se traduje řada informací, které nejsou vždy pravdivé. Připomínám proto základní údaje o jeho životě. Karel Schwarzenberg se narodil v roce 1937 v Praze. Pochází z orlické větve rodu Schwarzenbergů. Své dětství strávil na zámcích Orlík a Čimelice. V Čimelicích navštěvoval též základní školu. Po komunistickém převratu v roce 1948 (tehdy mu bylo 11 let) byl jeho rodině zabaven majetek orlické větve a i proto se nuceně uchýlili do emigrace v Rakousku. Kde zpočátku žili u jeho babičky z matčiny strany, která je i živila. Později se pak přestěhovali do Vídně.
Tam prošel tradiční rodinnou aristokratickou výchovou, kdy se od dětství učil etiketě a několika jazykům. A to zejména němčině a češtině (jako tradičním rodovým jazykům), dále francouzštině a angličtině. Studia práv ve Vídni a Štýrském Hradci i lesnictví v Mnichově nedokončil, protože se musel začít věnovat správě rodinných panství v Německu a Rakousku poté, co jeho adoptivní otec v roce 1965 zemřel. Po celou tu dobu však měl a má české občanství. Navíc rod Schwarzenbergů má již od pozdního středověku občanství švýcarské.
V roce 1984 byl zvolen předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, a tuto funkci vykonával do roku 1990. V roce 1989 byl společně s Lechem Walesou vyznamenán Cenou lidských práv Rady Evropy. Na podzim roku 1989 se vrátil do vlasti a 10. července 1990 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky Václava Havla. V této funkci působil až do abdikace Václava Havla v období rozpadu společného státu Čechů a Slováků v roce 1992.
Zdroje: Wikipedie,
https://siander.blog.idnes.cz/c/318164/Pravda-a-myty-ktere-traduji-o-Karlu-Schwarzenbergovi.html
A námitka, že uchazeč nemá správnou českou výslovnost?
Ano, není ideální, když uchazeč neumí perfektně česky a ještě má kromě české státní příslušnosti jinou. A někteří proto namítají, že by pak mohlo docházet ke střetu národních zájmů. Kvůli těmto důvodům nebyl ani Karel Schwarzenberg úplně ideálním kandidátem na prezidenta. Z pohledu energií v pozadí se však i přesto ze všech předložených kandidátů jevil jako nejvhodnější.
Za daleko horší, než je určitý problém s jazykem a mluvou, považuji absenci slušnosti, čistých úmyslů, a naopak přemíru arogance, snahy manipulovat, zastírat, nebo se dokonce nadřazovat nad druhými. To však k vlastnostem Karla Schwarzenberga rozhodně nepatří.
Přesně v tomto duchu to bylo ztvárněno v mimořádném britsko-americko-australském filmu Králova řeč. Film je o tom, zda prezidentem může být člověk, který je sice zásadový, přímý, čestný, ale má silnou vadu řeči – koktá. Tento film s Colinem Firthem v hlavní roli vychází ze skutečných událostí před 2. světovou válkou. V roce 2010 získal jako ocenění čtyři Oskary za nejlepší film, nejlepšího herce v hlavní roli, nejlepší scénář a nejlepší režii.
V tomto filmu jde o druhorozeného královského syna, který nebyl schopen souvisle mluvit a bez koktání neřekl jedinou větu. Vada nevadila až do té doby, kdy se musel stát králem namísto svého nespolehlivého a problémového staršího bratra, který musel po krátkém vládnutí odstoupit. Díky neobvyklému způsobu léčby však dokázal tento handicap překonat a pronesl zásadní řeč v rozhlase. Ve které v předvečer 2. světové války dokázal čistotou svých postojů, upřímností a zásadovostí inspirovat a semknout celý národ.
Karel Schwarzenberg a tajná skupina Bilderberg
Jaké je vlastně spojení Karla Schwarzenberga s tajnou skupinou Bilderberg? Vybírám z aktuálních zpráv:
Schwarzenberg se v USA zúčastnil utajeného setkání globálních elit
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se od 5. do 8. června zúčastnil v USA utajeného setkání skupiny Bilderberg Group, zjistila redakce iDNES.cz. Je to poprvé po několika letech, co byl český politik přizván mezi více než stovku finančníků, monarchů, státníků a podnikatelů. Je navíc jediný z České republiky.
Tajná jednání za zavřenými dveřmi
Skupinu obestírá i řada mýtů a tajemství. Setkání Bilderberg Group je velkou událostí v každé zemi, kde se setkání koná a kde se konání schůzky "provalí". Většinou je totiž tajné, stejně jako seznam hostů, který je pokaždé jiný. Ve Spojených státech je účast na takové schůzce podle tzv. Loganova zákona ze strany příslušníků státní administrativy zcela nelegální. Veškerá mezinárodní jednání totiž musí politikům schválit americký Kongres.
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/schwarzenberg-se-v-usa-zucastnil-utajeneho-setkani-globalnich-elit-1po-/domaci.aspx?c=A080609_000125_domaci_adb 9. června 2008 0:01
JN: Na doplnění dodávám, že v naší zemi žádný podobný zákon, který by zakazoval členům vlády účast na akcích v zahraničí bez předchozího schválení, neexistuje. Toto byla fakta. Zatímco následující příspěvek už uvádí pouze „logické rozumové úvahy“ autora:
„Mimo to se za Karla postavila řada významných umělců, často lidí s morálním kreditem: Jiří Menzel, Věra Čáslavská, Svěrák, Michal Prokop, David Koller. Podpora těchto až dosud slušných a čestných veřejných osobností zmate mnohé. Je pro mě záhadou, proč to udělali. Nechápu…
Abychom to tedy zkrátili, Karel Schwarzenberger byl pozván na Bilderberg v roce 2008. Předpokládám, že byl tak, jako ostatní mouřenínové, zvážen, otestován, zda se bude hodit, zda je dostatečně tvrdý (natvrdlý), a následně mu byl přidělen úkol. „Budeš 'zvolen' příštím prezidentem v ČR,“ řekli mu. „Nestarej se o to, jak. To zařídíme. Tvým úkolem bude prolomit Benešovy dekrety a vrátit Sudety Německu. Plus zavedení eura.“
JN: Co k tomu říci? Jak hrozivé, kdyby to byla pravda. Jenomže není to nic víc, než pouze veřejně vyjádřený názor jednoho člověka, od kterého to pochází. A zřejmě i řady dalších, kteří to přijali za neochvějnou pravdu. Každá informace však vyzařuje určitou energii a podle toho je možné určit její úroveň pravdy. Podle Přírody je orientační pravdivost druhého odstavce v předchozí citaci velmi nízká, zhruba na úrovni 1 - 2%.
Karel Schwarzenberg svoji účast na zasedání Bilderberg nepopřel a vyjádřil se k tomu veřejně v pořadu Hyde park na ČT 24 z let 2010 a 2012. Záznam jeho odpovědí k tomuto tématu je dostupný na adrese
https://www.youtube.com/watch?v=7yH7pOhewD0
Více o dalších českých účastnících zasedání Bilderberg je v článku
„Tajné jednání mocných poznali už čtyři Češi. Mluvili jsme s jedním z nich“ na adrese
Jaká je celková úroveň pravdivosti některých konspiračních teorií
Ve světě existuje a mnohými webovými portály je živena celá řada konspiračních teorií. Je těžké rozlišit pravdu od manipulujících informací. Proto jsme se ještě na našich stránkách nevyjádřili detailně o problému chemtrails. Pravdivost informací o konspiračních tématech je velmi nepřehledná a mnohdy rozdílná. Na počátku bývá část pravdy. A to bývá doplňováno řadou komentářů, které jsou již ovšem rozumovými vývody některých jednotlivců.
Pokud se například zeptám Přírody, jaká je celková pravdivost všech publikovaných informací obhajujících tzv. chemtrails, dostávám odpověď kolem 55%. To je relativně dost vysoko na to, aby tato skutečnost měla reálný základ. Zároveň to však naznačuje, že téměř polovina takových informací již pravdě neodpovídá, přestože je obhajovateli těchto teorií za pravdu považována.
A pokud se zeptám na pravdivost informací obhajujících zázračné kapičky MMS (Miracle Mineral Support), které jsou mimo jiné doporučovány jako jedna z aktivních ochran proti chemtrails, dostávám od Přírody odpověď 21%. I na těchto informacích je tedy část pravdy. Ale již mnohem méně než u chemtrails. Celkově je to už velmi málo na to, aby prostředek byl vydáván za zázračný a veřejně doporučován na všechno možné. Protože drtivá většina informací o něm pravdě neodpovídá. O chemtrails i MMS jsem se stručně zmínil v článku 55H. Indigové, křišťálové, diamantové a perleťové děti II.
Pokud se zeptám Přírody na pravdivost konspiračních informací popisujících všechny možné aktivity a záměry tajné skupiny Bilderberg, dostávám hodnotu 28%. Opět to naznačuje, že necelá třetina údajů je pravdivých. Takže některé informace o této skupině mají reálný základ. Proto i některé z dílčích obav mohou být na místě. Ale zároveň více než dvě třetiny informací o skupině Bilderberg jsou již pouhým výmyslem. Tyto další publikované informace, které vycházejí z určitých dílčích reálných faktů, jsou výsledkem rozumových úvah, logických dohadů těch, kteří takové informace vypustili do světa. A další konspirační weby už tyto soukromé dohady přebírají jako čistou pravdu a podle toho pak s nimi zacházejí. Proto je potřeba u informací o podstatě Bilderberg rozlišovat a orientovat se pomocí vyššího duchovního nadhledu.
Řídit svůj život podle konspirativních informací nebývá dobrým vkladem do života
Lidé, kteří takovým z větší části nepravdivým informacím naslouchají, pak podle toho volí své další životní kroky. Například při volbě našeho budoucího prezidenta. Nebo si vzpomínám na zprávu ze zaručených zdrojů, že toho a toho dne Německo odstoupí od Eura a vrátí se k marce. Protože krach Eura se blíží. Taková zpráva skutečně vyvolala u řady jednotlivců paniku, co bude dál. Co tedy bylo skutečným cílem jejího rozšíření? Rozhodně nemohlo být cílem ukázat pravdu. A to další už si může každý domyslet.
Nebo jiné doporučení některých webů vycházející z konspiračních teorií, že před dnem zimního slunovratu 21.12.2012 si máme sbalit ranec s věcmi potřebnými k přežití a odejít co nejdál mimo města. Protože se přece bude něco zásadního ve hmotě dít.
Místo řízení svého života nepodloženými informacemi zveřejňovanými na celé řadě webových stránek doporučuji lidem, aby raději usilovali o svoji vlastní vnitřní čistotu. Aby sami dokázali rozpoznat, odhadnout, které informace jsou vadné a nepřebírali je, nepublikovali je, neřídili své životy podle nich.
Aby byli sami schopni na první pohled rozpoznat, z koho vyzařuje relativní čistota, upřímnost záměrů. A z koho naopak přetvářka, pýcha, nadutost, sebestřednost. A to bez ohledu na to, co o těchto uchazečích publikovali jiní. V této poslední prezidentské volbě se právě toto hodilo nejvíce.
Duchovně pokročilý člověk by měl dokázat rozpoznat skutečné záměry jednotlivců
Kdo nedokáže sám o sobě rozpoznat skutečné skryté záměry v pozadí za slovy jednotlivců, neměl by se tvářit, že je kdovíjak duchovně pokročilý. Protože k základní abecedě člověka na světelné duchovní cestě by mělo patřit jasné a jednoznačné odhadnutí čistoty záměrů člověka, se kterým přicházím do styku. Abych takto sám dokázal vnímat, co který jednotlivec prezentuje. A jaké energie z něj do okolí vycházejí.
Duchovní pokročilost je v tomto světě vykládána naprosto mylně, viz například články 39C. Prokazuje dobré duchovní vnímání karmickou čistotu?, 40D. Duchovní konzervatismus jako brzda vývoje lidstva, 40E. Jaká je skutečná duchovní situace konzervativců? a další. Právě proto mnozí provozovatelé některých webových portálů vycházejí ve svých názorech pouze z dostupných konspirativních informací. Vedle ne zcela vhodného posuzování rozumem jde někdy také o používání magie, o napojení se na nečisté informační zdroje, a to nejen hmotné, ale i duchovní. A to vše místo skutečného objektivního posouzení celkového vyzařování uchazečů. Tedy na základě jejich skutečné vnitřní čistoty, kterou by měli duchovně pokročilí lidé dokázat rozpoznat čistým duchovním vnímáním.
Může pak lehce dojít ke krkolomnému přemetu v tom smyslu, že za zachránce vlasti je považován ten, kdo manipuluje, překrucuje fakta, uvádí nepravdy, neoprávněně útočí. Strach, obavy lidí před ztrátou majetku, ekonomická krize, nezaměstnanost, úsporné finanční programy, zvyšování daní – to vše dokáže udělat své. To vše se stane dobrou kartou pro protivníka, jehož volební tým získává body určitou manipulací s informacemi.
Nechutný celostránkový inzerát v Blesku uzavřel celou kampaň
Nejvíce nechutnou záležitostí již přímo v den voleb se nakonec stal celostránkový inzerát napadající Karla Schwarzenberga v nejčtenějším českém deníku Blesk:
Padají kvůli inzerátu hlavy? Marginálie, zní z Blesku
https://aktualne.centrum.cz/prezidentske-volby/clanek.phtml?id=770000 16:22 | 30.1.2013
Celostránkový inzerát v nejčtenějším českém deníku Blesk, který pod společnost Ringier spadá, obviňoval Schwarzenberga ze spojení se zástupcem sudetských Němců Berndem Posseltem nebo z plánu na navracení majetku sudetským Němcům.
Vyšel nejprve bez uvedení zadavatele, což je v případě politické reklamy protizákonné. Teprve s odstupem času Ringier dodatečně zveřejnil, že inzerát objednal advokát Vladimír Zavadil, muž, který před rokem 1989 pracoval jako důstojník StB.
Deníku Aktuálně.cz napsal, že se nedomnívá, že výroky jsou pomlouvačné. "Byly řečeny dne 17. 1. 2013 v televizní debatě na ČT1 (Poznámka: Podobné výroky skutečně řekl v televizní debatě Miloš Zeman). Nikoho jsem nechtěl ani nechci poškozovat," argumentoval.
Na svém facebookovém profilu následně kritizoval zveřejnění sporné inzerce ředitel strategie Blesku Pavel Šafr:
"Bude to velmi nepříjemné a jsem si jistý, že tahle Zemanova sviňárna bude mít u nás konkrétní a nepříjemný dopad. Nehodlám zakrývat osobní zodpovědnost," napsal Šafr.
Deníku Aktuálně.cz v pondělí řekl, že bude pracovat na tom, aby se takové věci neděly. Ve středu se už jen omezil na konstatování, že nemá mandát cokoli k tomu říci.
Toto téma bude pokračovat druhou a třetí částí A32. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část II, A33. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část III . Tam se také podrobněji vyjádřím k výrokům týmu Miloše Zemana na adresu předků druhého kandidáta.
© Jiří Novák, únor 2013
www.novaduchovnicesta.cz
Anketa
Byl pro Vás tento text přínosem? Ohodnoťte prosím známkou od 1 (nejlepší) do 5 (nejhorší).
-
147
-
22
-
25
-
20
-
28
Celkový počet hlasů: 242