Pravčická brána
Úvodní stránka | Foto významných energetických míst | Hazmburk - zřícenina hradu na kopci Klapý

Hazmburk - zřícenina hradu na kopci Klapý

Do dalekého kraje viditelná zřícenina hradu Hazmburk se nachází na vrcholu kopce Klapý vysokého 418 metrů nad mořem, který je součástí Českého středohoří. Podle archeologických nálezů keramiky byl tento vrch obydlen již v 5 tisíciletí př. n. l. Stavba hradu na vrcholu byla založena někdy v polovině 13. století.    

V průběhu husitských válek stáli majitelé hradu Zajícové na katolické straně a jejich hrad byl pro husity nepříjemnou a nepřekonatelnou překážkou. Vzhledem ke své nedobytnosti byl tehdy Hazmburk vybrán za bezpečný úkryt kostelních pokladů z Pražského hradu. Přestože se husitům nakonec podařilo získat nedaleký zámek Libochovice, Hazmburk nikdy nedobyli.

Na samotném vrcholu je hranolová bílá věž, postavená částečně z čediče a částečně z bloků pískovce, vysoká 26 metrů. Z jejího vrcholu je opravdu krásný panoramatický výhled na všechny strany. Druhá oválná černá věž stojící o kousek níže je vysoká 25 metrů a byla postavena z černého čediče.

Obec Klapý pod vrcholem byla několikrát postižena katastrofickými rozsáhlými sesuvy hornin. Největší se odehrál na velikonoční Velký pátek 8.4.1898, kdy bylo sesuvem zničeno 32 domů. A další na velikonoční středu 11.4.1900, kterému podlehlo 41 domů. Právě Velikonoce jsou totiž vždy obdobím přísunu mimořádných očistných energií do hmotné roviny. A co se vlastně těmito katastrofami v minulosti čistilo, naznačím v duchovní komunikaci. Dnes již všechny domy stojí v bezpečné vzdálenosti od kopce.

Nedaleko Hazmburku se nachází renesanční a později barokní zámek Libochovice s rozsáhlým zámeckým parkem ze 17. století.

Panoramatickou vyhlídku na všechny strany z vrcholu Bílé věže Hazmburku najdete na stránkách www.virtualtravel.cz/hrad-hazmburk.html  a další rozsáhlejší galerii fotografií na www.vyletnik.cz .

Všeobecné pokyny:

Kliknutím na kteroukoliv fotografii si tuto fotografii zvětšíte a dole pod ní najdete možnost spustit automatickou postupnou prezentaci celé fotogalerie. Prohlížíte-li fotografie po jedné, je potřeba si všimnout přechodu na další stránky fotogalerie - najdete jej vlevo pod první desítkou fotografí.

 

Další informace o Hazmburku zjištěné duchovní komunikací naleznete na samostatné stránce

Duchovní informace o Hazmburku