Úloha a význam řeky Sázavy

Marie Mejdrová:

Komunikace s Přírodou z 12.6.2012                               

                                                                       

________________________________________________________________

Přírodo, prosím o informace o úloze, významu řeky Sázavy. 
________________________________________________________________

Příroda: „Řeka Sázava se sice podle tabulek nevejde ani mezi pět nejdelších ani mezi pět největších řek České republiky. Nicméně má také svůj nezastupitelný význam a místo v rámci vodstva České republiky. Protéká malebným krajem lesnatých údolí a pahorků právě ve středu republiky, přičemž spojuje Čechy s hranicí Moravy. Patří bezesporu k jedné z nejhezčích českých řek.

Kromě dvou krátkých úseků peřejí je to řeka svým charakterem klidná, která propůjčuje svému okolí atmosféru pohody, míru. Působí tak především jako spojující článek, stabilizují faktor této oblasti. Usazená mezi lesy uprostřed země, může svoji úlohu rozvíjet v podstatně větším klidu než největší české řeky hlavní osy, Vltava a Labe, na které byla zaměřená v historii hlavní pozornost místní lidské civilizace. Mají největší ekonomický význam, jejich toky jsou více uměle regulované a jsou posety mnoha hrázemi, na jejich březích se odehrávaly mocenské boje.

Zatímco Vltava a Labe nesou a propojují bioenergie z duchovně nejvýznamnějších pohoří státu situovaných v jeho pohraničí – z Šumavy, Krkonoš a Česko-Saského Švýcarska, Sázava představuje křížovou spojnici směrem ke středu Moravy. A tvoří tak vyvážení s protilehlou Berounku podobného charakteru na opačné straně České kotliny, která se také vlévá do Vltavy těsně před Prahou - srdcem této země.

Není to náhoda, že pitná voda pro Prahu je přiváděna z vodní nádrže na řece Želivce, která je přítokem Sázavy a je známá kvalitou své vody. Energie čisté přírody z této ochráněné střední části země se tak dostává dennodenně až na stoly obyvatel hlavního města, ale i dalších měst.“ 

 

Na hlavní stránku s fotografiemi se vrátíte zde: Sázava